KOMPLET ŻARÓWEK LED DO KAŻDEJ LAMPY ORAZ DARMOWA WYSYŁKA
KOMPLET ŻARÓWEK LED DO KAŻDEJ LAMPY ORAZ DARMOWA WYSYŁKA
Trudno sobie wyobrazić nastrojową, świetlną dekorację ogrodu, bez funkcjonalnego i pięknie prezentującego się kinkietu ogrodowego. I choć z oczywistych względów nie oświetli on - nawet w połączeniu z odrębnymi kinkietami - całej powierzchni ogrodu, to stworzy ciekawie zaaranżowane "wyspy świetlne", które będą przepięknie prezentować się wieczorem i nocą.
Jak podłączyć kinkiet?
Kinkiety ogrodowe można podłączyć na dwa sposoby, z których każdy będzie dotyczył odrębnej formy zasilania. Tradycyjnym rozwiązaniem jest oczywiście zasilanie sieciowe 230 V, które jest praktycznie nieograniczonym źródłem energii dla ogrodowego oświetlenia. Warto zdecydować się na nie w przypadku dużego ogrodu, wymagającego sporej ilości oświetlenia.
Alternatywą dla "sieci" jest transformator. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w przypadku obwodów o niewielkich rozmiarach, w których zaimplementowano tylko kilka kinkietów ogrodowych. Chcąc podłączyć transformator (najlepiej wraz z prostownikiem), nie można zapomnieć o tym, by jego moc przekraczała mniej więcej o 20 procent zapotrzebowanie całego układu świetlnego.
Zabezpieczenie - o czym pamiętać?
Instalując kinkiety ogrodowe, trzeba pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu całego układu. W przypadku wyboru transformatora, układ ten nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Napięcie zasilające kinkiety ogrodowe, jest zbyt małe, by zrobić krzywdę komukolwiek. Poza tym zainstalowany w obwodzie transformator, sam jest swoistym zabezpieczeniem przeciwporażeniowym.
Problem z zabezpieczeniem układu przed porażeniem prądem pojawia się wówczas, gdy do jego zasilania wykorzystuje się napięcie 230 V. Oznacza to konieczność poprowadzenia przewodów w osobnych (najlepiej podziemnych) korytkach z PCV, które ochronią kable przed działaniem zwierząt, roślin i wilgoci.
Jak rozmieścić kinkiety ogrodowe?
Przede wszystkim tak, by gwarantowały one możliwie jak najlepsze oświetlenie całego ogrodu. Dobrą praktyką jest instalowanie ich wyłącznie w tych miejscach, które chce się podkreślić. Mogą być to rzadkie gatunki drzew, roślin, kwiatów, a nawet inne elementy dekoracyjne, takie jak np. figurki lub domki.
Montując kinkiety ogrodowe, warto postawić na swoistą funkcjonalność całego zestawu. Najlepiej, jeśli doświetlają one trudno dostępne i - w pewnym sensie - niebezpieczne punkty ogrodowej przestrzeni. Jeśli nasz ogród wyposażony jest w bardziej funkcjonalne wyposażenie (jak np. ławki) koniecznie należy pomyśleć o ich doświetleniu. W naszej ofercie znajduje się wiele intensywnie świecących kinkietów!
A co z automatyką?
Inwestując w ogrodowe kinkiety, warto już zawczasu przemyśleć kwestię podłączenia ich do sieci inteligentnej. Sterowanie całością powinno odbywać się w sposób maksymalnie zautomatyzowany i - koniecznie - z domu! Elementy sterowe powinny być umieszczone w cieple, by móc zapewnić im optymalne warunki pracy.
Podsumowując, montaż kinkietów ogrodowych to inwestycja wymagająca czasu, ale też przemyślanego projektu. Jest to o tyle ważne, gdyż bez nich ogród (nawet latem), staje się zimny, nudny i aranżacyjnie martwy. Może zatem warto go ożywić?
Jest 177 produktów.